У Коломиї презентували книгу про життя Слов’янська у час окупації

18 серпня у Коломиї презентували документальне видання “Місто, з якого почалася війна”. Ця книга є свідченнями 78 постраждалих та свідків порушень прав людини у Слов’янську під час його окупації російськими терористичними угрупуваннями. Розповіді задокументували і описали представники правозахисної коаліції “Справедливість заради миру на Донбасі”.

Презентацію книги організувала Івано-Франківська обласна організація “Молода Просвіта” разом із Національним музеєм народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Й. Кобринського. Керівниця громадської організації Євгенія Бардяк є авторкою одного з розділів – про доступ до медичної допомоги у час війни. Розповісти про видання приїхали і громадські діячі з Києва: Наталія Каплун – представниця БФ “Восток SOS”, авторка розділів про обстріли цивільної інфраструктури та пошук шляхів примирення в громаді, а також Андрій Москаленко – автор розділу про примусову працю та торгівлю людьми у незаконних в’язницях, мінування цивільних об’єктів у Слов’янську і шлях до порозуміння.

Події на сході України вже є частиною історії. Про них ми зараз повинні частіше говорити з освітянами, істориками, аби зібрані факти і дані трансформувались в освітній продукт. Бо молодь має розуміти, що відбувається в країні, які наслідки війни, хто потерпає від неї. Вони мають бути зацікавлені та долучатись до вирішення проблем, пов’язаних з окупацією сходу, примиренням населення, коли ворожі війська відступлять, – зазначила Євгенія Бардяк.

Книга розгорнуто описує життя окупованого міста у багатьох напрямках – реакцію місцевої влади, розгортання російської пропаґанди, переслідування через віру, незаконні затримання, функціонування таємних в’язниць, катування та вбивства, які там відбувалися, примусову працю, випадки торгівлі людьми, надання медичної допомоги, вплив війни на життя дітей та підлітків,  подальше спільне життя у громаді людей, які були по різну сторону барикад.

На захід завітали місцеві жителі, працівники культури, освітяни, воїни, які брали участь в АТО. Відвідав подію і міський голова Коломийської громади Богдан Станіславський.

Один із гостей заходу, Олег Кіращук, який у 2014 році воював на сході України, розповів свої спогади про Слов’янськ у той період:

Коли ми проїжджали місто, наша самохідна артилерійська установка зламалась. Довелось зупинитись обабіч траси. Я був здивований, що місцеві цивільні біля нас також зупинялися. Вони питались чого в нас немає з їжі і чим можуть допомогти. А далі привезли продукти, воду, торт, печиво. Ще були місцеві, які приходили і тихо нам дякували та розповідали про те, як бойовики розстріляли священника та його сім’ю.

За словами заступниці генерального директора Національного музею народного мистецтва з Гуцульщини та Покуття імені Й. Кобринського Ірини Федів, заклад активно підтримує мистецькі ініціативи та події, що торкаються війни, бо тема на часі:

У місті є чимало людей, які так чи інакше пов’язані з ситуацією на сході України. Серед них – багато воїнів. Вони досі служать. Тому коли є можливість провести події, які розказую більше про те, що ж таке війна, ми радо погоджуємося. Але здебільшого самі митці ще не так гучно висвітлюють сучасну ситуацію. Здебільшого піднімають теми, пов’язані з Другою світовою війною, Українською повстанською армією”

 

Видання «Місто, з якого почалася війна» (https://bit.ly/3k3wPLo) підготовлено Східноукраїнським центром громадських ініціатив, ГО «Молода Просвіта Прикарпаття», БФ «Восток SOS», Правозахисним центром громадських досліджень, ГО «Громадський комітет захисту конституційних прав і свобод громадян», які є членами Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі», за підтримки Kurve Wustrow – Centre for Training and Networking in Nonviolent Action у рамках програми «Громадянська служба миру», яка фінансується Федеральним урядом Німеччини.

 

Відтепер читайте найважливіші новини МІСТА у Telegram

Схожі записи

  • ��������...
  • Loading...