Інсульт у 20 і 30 років: Лікар-невролог ЦМКЛ розповіла про причини, симптоми та профілактику
12 Лютого, 10:00
Поділитись статтею
Кількість інсультів невпинно зростає. Якщо ще двадцять років тому їх діагностували у людей, віком 50+, то зараз до лікарні потрапляють і пацієнти 20-30 років.
Більше про це розповідає лікар-невролог Івано-Франківської центральної міської клінічної лікарні ЦМКЛ Руслана Мурончик.
Чи зростає кількість інсультів?
Так, особливо великий ріст помітний в останні роки. Це пов’язано з війною, стресом та шкідливими звичками. Люди менше уваги звертають і на первинну профілактику для свого здоров’я. Останніми роками зросла кількість інсультів у молодому віці. Якщо 20 років тому пацієнти були віком 70, 80 +, 10 років тому – 60-50, то зараз часті звернення та діагностика інсульту у молодих людей (20-30 років).
На які основні симптоми інсульту варто звертати увагу?
4 основні:
- Перекос обличчя;
- Порушення мови;
- Слабкість в кінцівках;
- Головокружіння.
Крім того, варто звернути увагу, чи змінилась ходьба і чи нема хиткості. Можлива також втрата свідомості.
Безсимптомний інсульт існує?
Буває. Людина могла відчувати, для прикладу, запаморочення голови, хиткість ходьби, але це все було в незначній мірі. Така неяскраво виражена симптоматика, але після неї діагностуємо, що вже є наслідки для головного мозку.
Які фактори ризику сприяють розвитку інсульту?
Насамперед гіпертонічна хвороба, цукровий діабет, атеросклероз судин, метаболічні порушення, ожиріння, порушення ритму серця, порушення згортальної системи крові, а також шкідливі звички.
Які методи діагностики інсульту є найбільш ефективними?
Комп’ютерна томографія головного мозку, комп’ютарна ангіографія судин головного мозку та МРТ головного мозку.
Яке лікування доступне для пацієнтів, які перенесли інсульт?
Найсучаснішими методами лікування є:
- Тромболітична терапія (введення препарату, який розчиняє тромб в гострій фазі і це проводиться до 4,5 годин)
- Тромбектомія (механічне видалення тромбу з судини головного мозку).
Обидва методи є доказовими і мають свої покази та протипокази.
Як можна запобігти повторному інсульту?
Існує вторинна профілактика. Обов’язковою є корекція артеріального тиску, глікемії, ліпідного спектру, ритму серця. Важливими є: здорове харчування, активні в міру фізичні навантаження.
Які реабілітаційні заходи потрібні пацієнту після інсульту?
В перші дні, навіть в гострому періоді інсульту, проводиться реабілітація. Вертикалізація, фізична терапія, ЛФК, ерготерапія, з пацієнтом працюють терапевти мови і мовлення, а також психологи.
Як інсульт впливає на психічне здоров’я пацієнтів?
Великий вплив, тому що після інсульту у людей часто виникають депресії і когнітивні порушення (мислення, пам’яті, поведінкові зміни). Тому важливою є робота пацієнта з психологом. Якщо цього недостатньо – медикаментозна корекція (призначаються антидеприсанти та препарати, які покращують когнітивну сферу мозку).
Інсульт – це вирок?
Інсульт – не вирок. Найважливішим у його є лікуванні є надання негайної невідкладної медичної допомоги (тромболізис і тромбектомія). Друге – комплексна реабілітація. Відколи в ЦМКЛ поєднуємо всі ці методи лікування, то спостерігаємо, що люди краще відновлюються після інсульту.
Як роль харчування та способу життя у профілактиці інсульту?
Надзвичайно велика. Харчування попереджає порушення метаболізму, що є фактором ризику виникнення інсульту. Дуже популярною в останні роки по рекомендаціях є середземноморська дієта, також важливим є вживання продуктів, які збагачені клітковиною, білками, мінералами та обмеження у раціоні вуглеводів та продуктів, які містять велику кількість цукру.
Запис на консультацію до лікарів-неврологів у ЦМКЛ здійснюється через контакт-центр:
+380951031030
+380670999111
Поділитись статтею