Як подолати стрес та тривогу, які виникають через війну

Війна, безумовно, є одним з найважчих випробувань для психіки людини. Початок війни призводить до серйозних психологічних та емоційних стресів, що впливають як на військових, так і на цивільних осіб. Втрати близьких, постійний страх перед смертю та невідомим, відсутність основних потреб та загроза безпеці — все це спричиняє складний і глибокий стресовий стан.

Як подолати стрес та тривогу, які виникають через військовий конфлікт МІСТУ розповіла сексолог, психолог Тетяна Фостун.

«Шок, стрес, інстинкт самозбереження – змінює психологічну поведінку військових та цивільних людей. Спрацьовують біологічні процеси, активуються гормони стресу (кортизолу, адреналіну) різко пригнічується синтез гормонів щастя (дофаміну, серотоніну, мелатоніну, ендорфіну), що в свою чергу порушує сон, викликає тривожність, звужує психологічний тунель. Небезпечний не сам стрес, а тривалість реакцій на нього та відсутність часу на відновлення», – розповідає психологиня.

Розуміння того, як ефективно подолати такий стрес та тривогу, є надзвичайно важливим для збереження психічного здоров’я під час військових дій. Ось кілька методів, які можуть допомогти у подоланні стресу та тривоги у таких умовах:

  1. Фізична активність та спорт: заняття спортом та фізичні вправи сприяють виділенню гормонів радості та зменшенню рівня стресу у організмі.
  2. Медитація: практика медитації може допомогти знизити рівень гормону стресу кортизолу та підвищити рівень серотоніну, що забезпечує відчуття спокою та задоволення.
  3. Правильне дихання: глибоке та свідоме дихання в ритмі серцевих скорочень може значно зменшити панічні стани та допомогти управляти тривогою.
  4. Стимуляція чуттєвих ощаджень: використання холодної води або інших чуттєвих стимулів може допомогти переключитися та зосередити увагу на зовнішніх факторах.
  5. Творчість як засіб самовираження: письмо, малювання чи інші форми творчості можуть бути важливим інструментом для вираження та розробки емоційного досвіду, допомагаючи відтінити тривогу.
  6. Самопіклування та задоволення основних потреб: забезпечення нормального сну, належного харчування та фізичної активності допоможе вам створити резистентність до стресу.
  7. Соціальна підтримка та близькість родини: присутність близьких та їх підтримка важлива для відчуття безпеки та психологічного комфорту під час важких часів.

Військовий конфлікт тяжко впливає на психічне здоров’я людей, але вищезазначені стратегії можуть бути важливими інструментами у подоланні стресу та тривоги.

«У військових одним із способів як зняти тривогу – є присутність близьких людей, що дають резерв на виживання. Також бути вислуханим і підтриманим. Бути принятим у новому психологічному стані. Найцініші почуті слова: “я тебе кохаю”, “я з тобою”, “татку, я хочу, щоб ти повернувся живим”, ” сину, я молю Бога, щоб війна скінчилася”, “я чекаю тебе”… Чекаю – це не просто слово, це стимул повернутися та реалізувати свої мрії і бажання. Ви в інстинкті виживання – ми в режимі психологічного вигорання. Дзвоніть родичам, батькам, дітям, коханим – ми ваш ресурс. Ваш голос – наш спокій!», – додала Тетяна Фостун.

 

Відтепер читайте найважливіші новини МІСТА.у Telegram

Loading...